Bootowalny dysk NMVE PCIe na starym komputerze bez UEFI

Pewnie zastanawiasz się, czy jest możliwość zainstalowania i uruchomienia systemu Windows na starym komputerze z płytą główną nie obsługującą NVME M.2 oraz nie posiadającą UEFI? Czy jest to w ogóle możliwe do wykonania?

Odpowiedź jest jedna. Jest możliwość instalacji systemu Windows na starym komputerze z dodatkowym dyskiem NVME PCIe M.2 przez adapter. Poniżej opisujemy jak do tego tematu należy podejść.

W pierwszej kolejności musimy wyposażyć się w dysk M.2 NVME na PCIe (nie mylić z dyskiem SSD M.2 SATA), adapter na USB 3.2/C do dysków M.2 NVME oraz kontroler (kartę PCIe) na PCIe do USB 3.2+C oraz nośnik instalacyjny systemu Windows 10/11 np na pendrive (ważne aby pendrive był z prędkością 2.0).

Montujemy kontroler w slocie PCIe. Kontroler ten działa z pełną prędkością 1.25 GB/s (10 Gbps).

Teraz wpinamy nasz dysk M.2 do zewnętrznej obudowy (adaptera) na USB 3.2/C. Dysk podpinamy do portu USB 2.0/1.1/1.0. Nie podpinamy dysku po USB do włożonego wcześniej kontrolera.

Wpinamy również do USB 2.0/1.1/1.0 nasz nośnik instalacyjny lub wkładamy płytę z nośnikiem instalacyjnym Microsoft Windows 10 lub 11.

Przy uruchamianiu komputera przechodzimy do BIOS wybierając z klawiatury odpowiedni skrót do ustawień (skróty klawiaturowe BIOS ustawienia), a kolejno przechodzimy do ustawień sekwencji startu dysków twardych.

Na pierwszym miejscu musi się znaleźć nasz Pendrive lub napęd optyczny z nośnikiem instalacyjnym. Kolejne miejsce zajmować musi nasz dysk M.2 NVMe podłączony do USB. Zapisujemy ustawienia i uruchamiamy ponownie komputer. Gdy instalacja wystartuje, system instalujemy na naszym dysku NVME udającym pendrive (nie należy dzielić tego nośnika na partycje). …

… Instalacja Trwa…

Gdy komputer będzie chciał uruchomić się ponownie podczas instalacji systemu Windows to odłączamy naszego pendrive z nośnikiem instalacyjnym lub wyciągamy płytę z nośnikiem instalacyjnym.

Teraz komputer wystartuje z zakończeniem procesu instalacji (ostatni krok), kolejno uruchomi się ponownie i przechodzimy podstawową konfigurację instalacyjną systemu Windows 10/11 według naszych preferencji. Po uruchomieniu komputera normalnie, podłączamy go do internetu, aktywujemy system, wykonujemy wszystkie aktualizacje Windows Update. Uruchamiamy ponownie do zakończenia wszystkich aktualizacji Windows.

Gdy zakończymy instalować ostatnią aktualizację i uruchomimy komputer ponownie oraz nie będzie dostępnych nowych aktualizacji do pobrania wyłączmy komputer.

Odłączamy naszego pendrive z dyskiem NVME z portu USB 2.0 i podłączamy do naszego kontrolera do portu USB 3.2 lub USB-C.

Uruchamiamy komputer i przechodzimy do ustawień BIOS, zmieniamy sekwencję dysków podczas startu. Wybieramy naszego Pendrive z dyskiem NVME. Zapisujemy i wychodzimy z ustawień.

Od teraz możemy korzystać z szybkości 1.25 GB/s (10Gbps) zapisu/odczytu dysku NVME PCIE M.2 na naszym starym komputerze nieposiadającym nawet obsługi UEFI!

Dlaczego nie można zainstalować systemu bezpośrednio na dysku podłączonym do portu USB 3.2/C? Gdyż system Windows nie posiada w instalacji sterowników do tych portów i nie wykryje tego dysku. Inaczej wygląda sytuacja gdy płyta główna posiada taki kontroler zintegrowany. Wtedy instalacja jest możliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *