Dlaczego w publicznych grupach social media za ogłoszenie trzeba płacić?

Bardzo często zdarzają się grupy na portalu facebook będące prywatną własnością osób fizycznych oraz firm, gdzie za publikacje postu przez firmę (reprezentanta firmy) lub postu niezwiązanego z tematyką grupy trzeba zapłacić. Spotkałem się z grupami, gdzie w przypadku publikacji przez właściciela firmy, reprezentanta firmy lub profil firmowy ogłoszenie jest akceptowane odgórnie – czyli usługa reklamy wykonana oraz wystawiona jest faktura z np. 7 dniowym terminem płatności.

Oczywiście takowe informacje wraz z adnotacją o zrzeknięciu się z prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, produkcie cyfrowym, wykonaniu usługi z momentem publikacji – znajdują się w regulaminach tych grup.

Przykładem może być nasza grupa: https://www.facebook.com/groups/pobieroworewalnoclegi, gdzie użytkownicy szukają sprawdzonych noclegów i firm, jak również obiekty i firmy w komentarzach mogą za darmo reklamować swoje usługi. Jednak za publikację przez obiekt noclegowy lub firmę pobierane są opłaty – 120 zł od publikacji. W przypadku publikacji ogłoszeń przez firmy z konta firmowego lub z konta właściciela JDG – ogłoszenia akceptowane są natychmiastowo, a na podstawie danych z konta lub profilu firmowego wystawia się fakturę. Robi się to zgodnie z prawem oraz zgodnie z regulaminem facebook – który nie wtrąca się w zasady obowiązujące wewnątrz grup publicznych i prywatnych znajdujących się na facebook.

Bardzo często zdarzają się klienci nie czytający regulaminów, klikający jak popadnie, spamujący grupę, którzy nie chcą zapłacić i podchodzą do tematu bardzo protekcjonalnie. Właściciel grupy też jest człowiekiem, wystarczy grzecznie napisać prywatną wiadomość po otrzymaniu faktury, zawsze znajdzie się sensowne rozwiązania. Właściciele grup nawet zgadzają się na korekty faktur do 0 zł, w zamian za wpłatę dowolnej kwoty na jakąś fundację lub zbiórkę charytatywną. Obie strony są wtedy zadowolone.

Jednak, nie każdego sprawę można rozwiązać w ten sposób. Klienci, którzy nie szanują innych bardzo często zaczynają grożenie i szantażowanie, co powoduje nerwową sytuację. Wszystko zależy od formy wypowiedzi klienta. Pamiętać trzeba, że w przypadku nieopłacenia faktury właściciel takiej grupy i firmy może windykować należność, oddać sprawę do sądu, wpisać nas do KRD lub BIG, a nawet wystawić dług na sprzedaż doliczając do niego koszty dodatkowe poniesione w związku z windykacją. Niestety, w przypadku ostatniego rozwiązania najczęściej długi skupują dziwne firmy – płacą od razu 80% kwoty, więc bez zastanowienia się właściciele grup po prostu je sprzedają. Pytanie czy warto wojować, może lepiej grzecznie poprosić i jakieś lepsze rozwiązanie? Należy również zauważyć, dlaczego pobierane są pieniądze od klientów za publikacje ogłoszeń reklamowych:
– czas to pieniądz, my czasu nie wygraliśmy na loterii,
– zdarzają się oszuści – sprzedają usługi, produkty i nie wywiązują się z umów – takich delikwentów sprawdza się, a w przypadku wykrycia – ogłoszenie usuwa wraz z delikwentem
– sprawdza się obiekty, czy na pewno jedziesz do przytulnego apartamentu – czy może jednak do obskurnej stajni po krowach z wychodkiem na zewnątrz – takie obiekty również widzieliśmy
– odwiedza się ośrodki i wykonuje tzw. wywiady, czy aby na pewno wszystko jest tak jak powinno być w ogłoszeniu
– sprawdza się opinie, czyta, dzwoni, rozmawia…

Jak widzisz właściciele i pracownicy takich grup poświęcają mnóstwo czasu, abyś mógł bezpiecznie korzystać z grupy https://www.facebook.com/groups/pobieroworewalnoclegi nie martwiąc o bezpieczeństwo transakcji z „jakimś” typem. Weryfikuje się ich po swojemu – jednak skutecznie. Dlatego właśnie grupy pobierają opłaty za ogłoszenia, a czas to pieniądz.

Zostaw komentarz